Biżuteria damska i męska

Pierścień Atlantów | Władca Pierścieni | Krzyż Ankh | Biały Pentagram | Naszyjniki Marihuana | Gładkie Obrączki | Kolczyki Greckie | Bransoletki Kolce | Wisiorki Podkowa | BlinG Marihuana | BlinG New York


Władca PierścieniZobacz w sklepie Jubileo.plWładca Pierścieni - Jedyny Pierścień
Pierścień Władzy

        W świecie Śródziemia, stworzonym przez J.R.R. Tolkiena w powieści "Władca Pierścieni", Jedyny Pierścień to najpotężniejszy z Pierścieni Władzy. Sauron, Władca Ciemności, przelał w niego całą swoją nikczemność i chęć władania wszelkim życiem. Pierścień miał rządzić pozostałymi, słabszymi pierścieniami, dając w ten sposób posiadaczowi olbrzymią potęgę. Pierścień posiadał pewien rodzaj własnej inteligencji i sam dbał o swoje losy chcąc wrócić do swego twórcy - skupiał na sobie uwagę, potrafił wywierać silny wpływ na właściciela. Potrafił owładnąć każdą istotę za wyjątkiem Toma Bombadila i Saurona.


Repliki pierścienia władcy (pozłacany i posrebrzany):
Władca Pierścieni pozłacany   Władca Pierścieni posrebrzany


Historia Pierścienia
Sauron, chcąc zawładnąć Śródziemiem, oszukał elfów i we współpracy z nimi wykuł Pierścienie Władzy.

Trzy pierścienie dla królów Elfów pod otwartym niebem,
Siedem dla władców krasnali w ich kamiennych pałacach,
Dziewięć dla śmiertelników, ludzi śmierci podległych

(tłumaczenie: M. Skibiniewska)

        Kiedy mistrz kowalstwa, Celebrimbor, przejrzał jego zamiary, Pan Ciemności udał się do Mordoru, aby w ogniu Orodruiny wykuć własny Pierścień Władzy. Przelał w niego całą swoją potęgę i złączył go magiczną więzią z pozostałymi pierścieniami. Jedynie pierścienie elfów nie uległy wpływowi Jedynego, gdyż zostały one wykute osobiście przez Celebrimbora i nigdy nie miały styczności z Sauronem. Po pewnym czasie, gdy doszło do walki Saurona z Ostatnim Przymierzem elfów i ludzi, w bitwie pod Górą Przeznaczenia pod ciosami Saurona zginął król Gondoru, Elendil. Jednak jego syn, Isildur, pękniętym ostrzem miecza uciął palec Saurona wraz z Pierścieniem. Władca ciemności był pokonany, lecz jego duch przetrwał. Jedynie zniszczenie Jedynego Pierścienia w ogniu Orodruiny mogło sprawić by Sauron upadł tak nisko, że nie sposób przewidzieć by kiedykolwiek ponownie powstał. Niestety, ludzka słabość zwyciężyła. Isildur zagarnął Pierścień dla siebie. Podczas powrotu do Arnoru król zginął zamordowany przez orków a Pierścień spoczął na dnie Anduiny, gdzie po wielu latach odnalazł go pewien hobbit imieniem Déagol. Smégol (przyjaciel Déagola) zabił go i sam zagarnął Pierścień. Moc Pierścienia nienaturalnie wydłużyła jego życie i przemieniła go w stwora o imieniu Gollum. Po kolejnych stuleciach Pierścień dostał się w ręce Bilbo Bagginsa, który przekazał go swojemu krewnemu, Frodowi, który udał się do Mordoru wraz z Drużyną Pierścienia w celu zniszczenia go w ogniu Góry Przeznaczenia, co ostatecznie uwolniło Śródziemie od Saurona.
Inskrypcja na Pierścieniu
Po rozgrzaniu klejnotu ukazywały się wyryte na nim słowa w Czarnej Mowie:

napis na pierścieniu

Ash nazg durbatululuk, ash nazg gimbatul,
ash nazg thrakatuluk agh burzum-ishi krimpatul.

Co oznacza:

Jeden, by wszystkimi rządzić, jeden, by wszystkie odnaleźć,
Jeden, by wszystkie zgromadzić i w ciemności związać.

(tłumaczenie: Maria Skibniewska)

Pierścień Jedyny, by władać wszystkimi, czarem je opętać,
Pierścień Jedyny, by wszystkie zgromadzić i w ciemnościach spętać.

(przełożył: Marek Gumkowski)
Opracowano na podstwie Wikipedia
Tekst udostępniany na licencji GNU Free Documentation License
Zdjęcia chronione są prawami autorskimi


Zobacz w sklepie Jubileo.pl